Pierwsze dni z noworodkiem w domu

W momencie narodzin malutkie dziecko wchodzi nagle w całkowicie nowy dla siebie świat, na który nie jest przygotowane Sen, karmienie, kąpiel, spacery... W jaki sposób się nim opiekować? I jak zadbać o siebie, kiedy trzeba walczyć ze zmęczeniem, karmić maluszka zarówno w dzień, jak i w nocy, rehabilitować mięśnie krocza, pielęgnować związek? Powrót do domu ze szpitala, czas rozterek między uczuciem szczęścia a poczuciem winy, że nie radzimy sobie „wystarczająco dobrze”, jest również czasem nauki nowego sposobu życia: już nie jesteśmy parą, tylko rodziną.

10 RAD, KTÓRE UŁATWIĄ OPIEKĘ
NAD MALUSZKIEM ORAZ ŻYCIE MAMY

 

 

 

Ciiii! Nasz bobas śpi...

Prawidłowy rozwój dziecka wymaga respektowania jego cyklu snu; nie budźcie maluszka, kiedy się kręci we śnie.

bebe-dort.jpg

Przed narodzeniem dziecko przesypiało większość dnia, a poruszało się raczej nocą. Prawdopodobnie będzie potrzebowało 3–6 miesięcy, być może dłużej, aby przystosować się do nowego rytmu funkcjonowania i przesypiać całe noce. Do ukończenia pierwszego roku życia maluch potrzebuje również 3 drzemek dziennie. Jego cykle snu są krótkie (około 50 minut w ciągu dwóch pierwszych miesięcy, potem 70 minut do ukończenia 3 roku życia) z fazami niespokojnego snu, co jest w pełni normalne. Nie należy go budzić, ponieważ wbrew pozorom nadal śpi!

Porada

Jeżeli dziecko „przegapi” początek jednego cyklu snu, trzeba poczekać na kolejny. Przy pierwszych oznakach zmęczenia ułóż je do snu w cichym pomieszczeniu, w pozycji na wznak. Łóżeczko powinno zapewniać mu bezpieczeństwo: wysokie boki chroniące go przed wypadnięciem, bez poduszki, koca ani kołderki (najlepiej sprawdzi się śpiworek dostosowany do rozmiaru dziecka), a także bez zabawek pluszowych, gryzaków ani smoczków zawieszanych na tasiemkach. Jeżeli chodzi o temperaturę: 18 lub 20°C będzie idealne!

Warto wiedzieć

Niemowlęta nie boją się ciemności!

Ten rodzaj lęku pojawia się w wieku około 2 lat; ważne jest, żeby do nocnego snu układać malucha w zaciemnionym pomieszczeniu. Do drzemek dziennych można zachować naturalne światło.

Karmienie dziecka

Jeżeli karmisz piersią, metoda „na żądanie” pozwoli w pełni zaspokoić jego codziennie zapotrzebowanie na pokarm.

nourir-bebe.jpg

W pierwszych dniach życia noworodek, który w życiu płodowym był odżywiany w sposób ciągły dzięki pępowinie, powinien jeść często, średnio 8 do 12 razy dziennie, chociaż nie ma tu żadnych reguł. Bardziej niż ilość, odstępy czasowe czy czas trwania karmienia liczy się tu wydajność. Przekłada się ona na regularny przyrost wagi, a także przynajmniej 2 obfite kupki oraz 5 do 6 solidnie zmoczonych pieluch dziennie. Nocne karmienie jest również bardzo ważne, ponieważ zaspokaja potrzeby maluszka oraz pobudza laktację, jeżeli dziecko karmione jest piersią.

Porada

Najlepiej karmić kolejno z obu piersi w trakcie jednego posiłku, albo pamiętać o tym, żeby „nieużywaną” poprzednio pierś podać dziecku podczas kolejnego karmienia: w ten sposób obie piersi będą regularnie opróżniane. Jeżeli karmisz butelką, unikaj wszelkiego ryzyka skażenia mikrobiologicznego: starannie myj ręce, używaj zawsze czystej butelki i przygotowuj posiłek bezpośrednio przed podaniem. Sprawdź czy mleko nie jest zbyt ciepłe, wylewając parę kropel na grzbiet dłoni.

Warto wiedzieć

Odbijanie po karmieniu nie jest niezbędne!

Jeżeli myślisz, że maluszek tego potrzebuje, przytrzymaj go przez parę minut w pozycji pionowej, aby ułatwić odbijanie. Czkawka jest w pełni normalnym objawem i nie przeszkadza niemowlakowi ani w jedzeniu, ani w spaniu.

Przewijanie

Podrażniona skóra pośladków bobasa jest zaczerwieniona i piecze, dlatego należy regularnie zmieniać pieluszki i chronić małą pupę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

changer-bebe.jpg

Pupa maluszka jest poddawana ciężkim próbom. Kontakt z moczem, kałem, ocieranie pieluch i odparzenia... Nic nie jest jej oszczędzone! Aby uniknąć pieluszkowego zapalenia skóry, maluch powinien być przewijany w momencie, gdy pieluszka jest zabrudzona, na ogół przy każdym karmieniu: przed lub po, ale zawsze, zanim zaśnie. Nocą możesz chronić jego skórę za pomocą kremu przeciw odparzeniom, jeżeli skóra nie jest podrażniona. Jeżeli doszło do podrażnienia, używaj pieluch bawełnianych, wielorazowych lub jednorazowych. Dobrze jest również „wietrzyć” gołą pupę najczęściej jak to możliwe.

Porada

Do mycia pośladków malucha używaj wody i mydła, specjalnych produktów myjących dla dzieci lub emulsji leczniczej na bazie oliwy z oliwek i wody wapiennej; w tym ostatnim przypadku po oczyszczeniu pupy po prostu ścieramy nadmiar emulsji ze skóry dziecka. Osusz pośladki dziecka, delikatnie dotykając ich ręcznikiem, bez pocierania. Upewnij się, że fałdy skóry w pachwinach dziecka są czyste i suche, aby uniknąć ryzyka odparzeń.

Warto wiedzieć

Pupę niemowlaka należy myć w kierunku od przodu do tyłu.

Aby nie przenosić zanieczyszczeń w kierunku ujścia cewki moczowej, myj pupę dziecka w kierunku od przodu do tyłu, zmieniając wacik, mokrą chusteczkę czy ściereczkę po każdym „pociągnięciu”.

Kąpiel

Codzienne zabiegi toaletowe są nie tylko ważne dla zdrowia, ale również stanowią okazję do budowania więzi z maluszkiem.

laver-bebe.jpg

Delikatna skóra dziecka jeszcze nie zdążyła wytworzyć mechanizmów chroniących ją przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, więc bardzo łatwo ulega przesuszeniu. Zabiegi toaletowe i kąpiel pozwalają usuwać gromadzące się na niej zanieczyszczenia. To chwile, które sprzyjają dokładnemu sprawdzeniu stanu skóry bobasa nawet w najdrobniejszych jej fałdkach. Nie stosuj produktów dla dorosłych, ich działanie jest zbyt intensywne dla delikatnej skóry niemowlęcia. W razie potrzeby można oczyścić oczy, nos i uszy niemowlęcia przy pomocy wacików nasączonych solą fizjologiczną. Zaczerwienienia i podrażnienia często mają łagodny charakter, ale jeżeli utrzymują się przez czas dłuższy niż 48 godzin, lepiej skonsultować się z lekarzem.

Porada

Nie trzeba kąpać maluszka codziennie (zwłaszcza gdy jego skóra jest sucha lub pojawia się na niej wysypka). Kąpiel w wodzie o temperaturze 37°C to przede wszystkim chwila przyjemności. Wyjmij dziecko z wody, zanim zrobi się zbyt chłodna. Osusz bobasa suchym ręcznikiem (ogrzej go uprzednio, jeżeli w pomieszczeniu jest chłodno), zaczynając od głowy. Nie zapomnij starannie osuszyć fałdek skóry (szyja, miejsca pod pachami, pachwiny).

Warto wiedzieć

Skóra u niemowlęcia łuszczy się? To normalne!

Skóra wszystkich noworodków się łuszczy. Możesz ją nawilżać przy pomocy specjalnych produktów pielęgnacyjnych, ale olej ze słodkich migdałów nie jest zalecany ze względu na ryzyko wystąpienia alergii.

Spacery z dzieckiem

Jeżeli maluch jest zdrowy, można wychodzić z nim na spacery od razu po powrocie do domu, pod warunkiem zachowania ostrożności.

sortir-bebe.jpg

Jeżeli nie ma dużego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu, a warunki pogodowe nie są wyjątkowo niekorzystne, można spokojnie wyjść na spacer z maluchem. Pory spacerów są uzależnione tylko od Twoich chęci lub potrzeb. Zimą bobas powinien być ciepło otulony. Jeżeli jego buzia jest zimna albo skóra wokół ust robi się sinawa, okryj go cieplej i szybko wracajcie do domu. Latem należy unikać ekspozycji na promienie słoneczne oraz uważać na odwodnienie. Wilgotna i zaczerwieniona skóra wskazuje, że dziecku jest za ciepło. Należy wówczas zwilżyć mu główkę i przystawić je do piersi, a jeżeli Twój bobas jest karmiony mlekiem modyfikowanym, w czasie upałów podaj mu wodę w butelce ze smoczkiem.

Porada

Noworodek nie potrafi jeszcze samodzielnie utrzymać główki! Zawsze podtrzymuj jego główkę w pionie zgodnie z osią jego ciała. W gondoli albo wózku spacerowym odpowiednim dla najmniejszych dzieci, ułożony wygodnie na wznak, będzie dobrze osłonięty w każdych warunkach pogodowych. Przytulony do Ciebie w nosidełku albo chuście będzie się czuł bezpieczny dzięki bliskości mamy, a Ty zachowasz wolne ręce.

Warto wiedzieć

Sklepy? Raczej nie dla maluszka!

Stresujące i hałaśliwe centra handlowe, publiczne środki transportu oraz inne miejsca, gdzie są tłumy ludzi, narażają maleństwo na kontakt z zanieczyszczeniami oraz licznymi wirusami i bakteriami.

Organizacja

Skoro dziecko nie jest w stanie przystosować się do Twojego rytmu, Ty spróbuj dopasować się do niego! 

s-organiser.jpg

Poród jest trudnym doświadczeniem fizycznym. Jesteś zmęczona, a noworodek nie daje Ci czasu na odpoczynek. A gdyby tak posłuchać hormonów? Jeden z nich to oksytocyna, która wydzielana przez organizm matki podczas karmienia piersią, pobudza wypływ pokarmu i powoduje senność pod koniec karmienia. Jeżeli dostosujesz swój rytm życia do rytmu maluszka, fundując sobie luksus w postaci krótkiej drzemki w czasie snu dziecka, nie będziesz się czuła taka zmęczona. Postaraj się również wykorzystać ten czas, ograniczając swoje codzienne prace do tych najpilniejszych i najbardziej niezbędnych.

Porada

Dziel się obowiązkami z innymi! Twój priorytet to dziecko: maluch będzie czuł się dobrze tylko wtedy, gdy Ty dasz mu przykład dobrego samopoczucia. Twój partner ma prawo do urlopu ojcowskiego. Zastanówcie się wspólnie, w jaki sposób może Ci pomóc. Wasi bliscy również mogą służyć pomocą lub zająć się maluszkiem przez parę godzin. Rozważ również opcję zakupów on-line z dostawą do domu.

Warto wiedzieć

A może masz możliwość skorzystania z pomocy w pracach domowych?

Dowiedz się w szpitalu położniczym, u położnej środowiskowej lub w wydziale świadczeń rodzinnych Twojego UM, jakiego rodzaju pomoc może Ci przysługiwać.

Karmienie piersią

Karmienie piersią? Cóż bardziej naturalnego! Jeżeli mama jest w wygodnej pozycji i zrelaksowana, karmienie jest równie dobre dla niej, jak i dla maluszka!

allaiter-bebe.jpg

Siedząc wygodnie lub leżąc na boku, możesz karmić swojego bobasa, podtrzymując go w prawidłowej pozycji: główka na przedłużeniu osi ciała (ucho, ramię i biodro w jednej linii), a usta na wysokości piersi. W ten sposób będzie mógł łatwo wziąć do buzi brodawkę sutka wraz z dużą częścią otoczki sutkowej. Prawidłowa pozycja najskuteczniej zapobiega pękaniu brodawek. Problem ten nie wynika ze złej pielęgnacji, tylko właśnie ze sposobu, w jaki dziecko chwyta pierś podczas ssania.

Porada

Twoje piersi nie potrzebują żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, wystarczy codzienny prysznic. Unikaj perfumowanych produktów pielęgnacyjnych, ponieważ maluch powinien wdychać Twój naturalny zapach! Unikaj również alkoholu oraz wyrobów tytoniowych — pomijając ich szkodliwość dla zdrowia, używki te nadają nieprzyjemny smak i zapach Twojemu mleku.

Warto wiedzieć

Twoje mleko jest doskonałym środkiem nawilżającym!

Po każdym karmieniu rozsmaruj nieco mleka na piersiach. To naturalny kosmetyk: jadalny dla bobasa, niealergizujący, nadający delikatny zapach i nawilżający skórę sutków.

Pielęgnacja krocza

Zmniejsz ryzyko późniejszych problemów z nietrzymaniem moczu, ćwicząc mięśnie krocza

prendre-soin-perinee.jpg

Krocze jako zespół mięśni podtrzymujących ujście układu pokarmowego, moczowego oraz rozrodczego musi znosić potężne naciski do dołu przed, w trakcie, a także po porodzie. W efekcie mięśnie te ulegają rozluźnieniu. Aby je wzmocnić, warto poddać się rehabilitacji krocza przy pomocy specjalisty. W międzyczasie unikaj wszystkiego, co może być źródłem nacisku (dłuższe pozostawanie w pozycji stojącej, podróże samochodem, podnoszenie ciężkich przedmiotów, uprawianie sportów, ćwiczenia mięśni brzucha, zatwardzenia itp.). Nie zapomnij o wizycie kontrolnej u ginekologa 6 do 8 tygodni po porodzie.

Porada

Zadbaj o prawidłową pozycję w trakcie podnoszenia dziecka. Pochyl się do przodu, ugnij kolana, zachowując prostą linię pleców, a następnie wyprostuj się, pracując mięśniami ud. Wykonuj ten ruch z dołu do góry świadomie, zaciskając mięśnie krocza i wykonując wydech podczas wysiłku. W ten sam sposób postępuj podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Warto wiedzieć

Wstrzymywanie strumienia moczu: metoda, której należy unikać!

Babcine sposoby nie zawsze są najlepsze. Chwilowe wstrzymywanie w trakcie oddawania moczu może wywołać infekcję dróg moczowych!

Powrót do figury sprzed ciąży

Powrót do poprzedniej sylwetki po ciąży może zająć kilka miesięcy.

retrouver-sa-silhouette.jpg

Po powrocie do domu martwisz się dodatkowymi kilogramami i zwiotczałym brzuchem. Ćwiczenia na mięśnie brzucha w połogu nie są zalecane, a stosując dietę, będziesz się czuła jeszcze bardziej zmęczona. Trochę cierpliwości: za kilka miesięcy wszystko wróci do normy! Na razie powinnaś odbudować zapasy witamin, żelaza i soli mineralnych, z których korzystało Twoje dziecko podczas ciąży. Jeżeli karmisz piersią, powinnaś jeść wystarczająco dużo, aby pokryć zapotrzebowanie pokarmowe Twoje i dziecka. Nie oznacza to jednak, że musisz jeść „za dwoje”. 

Porada

Jedz zrównoważone i zróżnicowane posiłki (surówki, warzywa, owoce, produkty zbożowe, zupy, mięsa, ryby, jaja, nabiał itp.). Unikaj pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczów i cukrów (słodycze, pizza, wędliny itp.), alkoholu i papierosów. Możesz jednak od czasu do czasu wypić kieliszek, bezpośrednio po karmieniu. W ten sposób ciało będzie mogło wyeliminować spożyty alkohol do czasu następnego karmienia. To samo dotyczy papierosów — powinnaś jednak unikać głębokiego wdychania dymu.

Warto wiedzieć

Karmienie piersią sprzyja utracie zbędnych kilogramów!

Spalasz w ten sposób tłuszcz, który Twoje ciało zgromadziło właśnie w tym celu. Jeżeli będziesz rozsądnie i różnorodnie się odżywiać, bez wysiłku stracisz nadliczbowe kilogramy.

Dbanie o związek

Od równowagi we dwoje do równowagi we troje: stwórzcie z partnerem zgrany zespół, aby dobrze przeżyć przybycie maluszka!

preserver-son-couple.jpg

Maluch, rodzina, przyjaciele, sąsiedzi... Wasze czułe bycie sam na sam staje się coraz rzadsze. Te chwile intymności są jednak niezbędnym elementem dbania o związek. Twój partner niekoniecznie odczuwa to samo co Ty. Może mieć problemy z odnalezieniem się w roli ojca. Aby uniknąć kryzysu, który może doprowadzić nawet do rozstania (tzw. baby clash), rozmawiajcie szczerze o Waszych odczuciach oraz problemach. Dzielcie się obowiązkami, aby się wzajemnie uzupełniać. Czując się potrzebny, Twój partner lepiej wpasuje się w rolę ojca. Zadbajcie również o swoje przyjemności, zapewniając maluchowi opiekę na czas wyjścia we dwoje.

Porada

Twoje ciało Cię zawstydza. Krocze nacięte podczas porodu powoduje dyskomfort. Mięśnie pochwy są rozluźnione, a karmienie piersią wpływa na wydzielanie prolaktyny (hormon wywołujący laktację), co blokuje Twoje libido. Krótko mówiąc, nie jesteś gotowa na seks, ale to nie wyklucza zmysłowych przyjemności. A może odrobina czułości, łagodne pieszczoty i szczypta wyobraźni? Porozmawiaj o tym z partnerem!

Warto wiedzieć

Karmienie piersią zapobiega ciąży, „jeżeli”...

dziecko jest karmione wyłącznie piersią, jeżeli liczba dziennych i nocnych karmień jest wystarczająca, a odstępy czasu między nimi nie przekraczają 6 godzin i jeżeli po porodzie nie pojawił się jeszcze okres. W przeciwnym wypadku trzeba dobrać odpowiednią metodę antykoncepcyjną!